Fyzička nebo "psychička"?

27. may 2013 at 23:11 | Veru |  Tvorba
Jak jsem slíbila, dodávám můj rádoby sloh na téma "Je pro člověka důležitější sport nebo umění?". Uznávám, že jsem si mohla trochu víc pohrát se sportovci, a že by se o spoustě věcí dalo dlouze spekulovat, ale když na to máte něco kolem hodiny, protože potom to už musíte přepisovat na spešl papír, tak to pořádně nejde...


Mnoho lidí sportuje a fyzicky se tak zdokonaluje. Je ale ta fyzická zdatnost to jediné, co je ke zdraví potřeba? Proč se umění bere jen jako koníček a ne jako součást zdravého stavu? A co z těchto činností je pro člověka důležitější?
Nejspíše za to mohou vlastnosti, se kterými se narodíme. Ty určují nás postoj ke sportu či umění. Pokud máme rádi obrazy, pravděpodobně se budeme snažit si nějaký také vytvořit, ačkoli třeba neumíme malovat. Jestliže jsme se narodili proslulým sportovcům, budou nás tlačit do atletiky a jiných pohybových činností.
Sportovně založení lidé většinou nejsou vážněji nemocní. Nemají nadváhu, nehrozí jim infartky a mrtvice a když posilují, přijdou někomu atraktivnější. Umělci naopak spíše pečují o své psychické zdraví. Umějí se vyjádřit a "nebolí je přemýšlení" jako některé lidi. Mají jiný pohled na život - vidí ho v barvách, dokáží ho přenést na plátno či vytesat do kamene svým způsobem a tím ho uchovat pro ostatní, kteří svět vidí jen jako "funkční jednotku", ve které žijeme. Skvělým příkladem je Pablo Picasso a jeho malby. Všichni ostatní viděli lidské orgány tak, jak skutečně vypadají, ale on je dokázal pojmout jinak a přesto zachovat původní námět. Michelangelo zase sochal postavy (Myslitel, David a Goliáš, Discobolos,...), které byly reálné a přesto do nich dokázal přenét něco ze svého úhlu pohledu. Někteří umělci vyjadřují to, co vidí abstrakně. U těchto děl se potom dá rozjímat o tom, co tím autor myslel, proč použil ty a ony barvy a tvary. Dá se tedy říct, že umělci pečují nejen o svou "psychičku", ale i o stav lidí, kteří si jejich díla prohlíží.
Asi se s jednoznačností nedá říct, co z toho je důležitější. Každý to má jinak a záleží zkrátka na názoru a vkusu jednotlivce.

Je toho prostě málo, dalo by se to rozvést na celou knihu.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama